Polub mnie i dołącz do moich obserwatorów :-)

niedziela, 29 marca 2015

Wzór na szarą chustę

Od tygodnia próbuję znaleźć chwilkę czasu na zebranie wszystkich informacji i napisanie posta jak zrobić szarą chustę.  Zacznę od skanu wzoru, który znalazłam w gazetce Sabrina wydanie specjalne - Wzory na druty 2/2014
Wzór jest prosty i nie wymaga specjalnych umiejętności trzeba tylko non stop liczyć oczka. 

Przechodzimy do drugiego etapu dot. samej chusty. Nabieramy na druty 3 oczka i przerabiamy 6 rzędów na prawo. Następnie dobieramy 3 oczka na dłuższym brzegu i 3 oczka na krótszym (dolnym) brzegu. Teraz mamy 9 oczek. Trzy pierwsze i trzy ostatnie oczka w każdym rzędzie przerabiamy na prawo. W ten oto sposób będziemy robić górny brzeg chusty. 


W rzędach prawych (prawa strona robótki) robimy cztery narzuty dwa po bokach i dwa na środku - w ten sposób nasza chusta nabierze odpowiedni kształt. 
1 rz. str pr: 3 oczka pr, 1 narzut, 1 oczko pr, 1 narzut, 1 oczko pr (oczko środkowe), 1 narzut, 1 oczko pr, 1 narzut, 3 oczka pr
2 rz. str l: trzy pierwsze i trzy ostatnie oczka na prawo, wszystkie pozostałe oczka i narzuty na lewo 
3 rz. srt pr: 3 oczka pr, 1 narzut, 2 oczka pr, 1 narzut, 1 oczko pr (oczko środkowe), 1 narzut, 2 oczka pr, 1 narzut, 3 oczka pr
4 rz. str l: i wszystkie pozostałe rzędy parzyste przerabiać jak rz. 2
5 rz. str pr: 3 oczka pr, 1 narzut, 3 oczka pr, 1 narzut, 1 oczko pr (oczko środkowe), 1 narzut, 3 oczka pr, 1 narzut, 3 oczka pr
7 rz. str pr: 3 oczka pr, 1 narzut, 4 oczka pr, 1 narzut, 1 oczko pr (oczko środkowe), 1 narzut, 4 oczka pr, 1 narzut, 3 oczka pr itd.

Osoby które nadal mają problem jak zacząć chustę odsyłam do posta "kolorowa chusta i czapka" kliknij tutaj gdzie jest zamieszczony film Iwony Eriksson - jak zacząć chustę na drutach.

Etap trzeci wykonanie samej chusty.
Mamy już wzór i zaczętą chustę. Po przerobieniu 12 rzędów zaczynamy dziergać łodygę czyli na stronie wzoru zaraz po wykonaniu narzutu przekładam jedno oczko na prawo bez przerobienia (na stronie lewej oczko to jest przerabiane na lewo).

UWAGA!: 
wzór jest lewostronny tzn. liście i łodygi będą na lewej sotnie, która w tym przypadku będzie naszą prawą stroną.  Dla ułatwienia narzuty robimy na stronie gdzie są prawe oczka - czyli w przypadku tej chusty będzie to nasza lewa strona. W miejscu gdzie mamy od środkowego oczka na drucie razem z narzutem 6 oczek + jedno oczko gałązki zaczynamy wrabiać wzór  zgodnie ze schematem.UWAGA!!: 
Wzór na lewo od oczka środkowego przerabiamy zgodnie ze schematem, natomiast na prawo od oczka środkowego wzór przerabiamy w lustrzanym odbiciu. Zdjęcie powyżej doskonale to obrazuje.
Po przerobieniu czterech pełnych liści zaczynamy nowe gałązki - dwie na środku tak jak wcześniej i dwie na górnym brzegu. Dla ułatwienia gałązki zaczynamy razem z szóstym liściem na pierwszych gałązkach.

Po uzyskaniu odpowiedniej wielkości chusty można dwa krótsze brzegi wykończyć ściegiem ażurowym.

A tak wygląda gotowa chusta.Mam nadzieję, że w przejrzysty sposób opisałam jak zrobić szarą chustę w liście. Wykonanie i opis są zrobione wg mojego pomysłu. Korzystając z tego posta proszę pamiętaj o tym i  udostępniając go nie zapomnij podać linka lub nazwy mojego bloga ;-) 

12 komentarzy :

 1. piękna chusta, a gałązki są przeurocze :-) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie to i tak czarna magia, a chusta jest cudowna :) sama bym chciała taką mieć ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę się nie poddawać to tylko tak skomplikowanie wygląda. Na początek proponuje zrobić samą chustę bez liści żeby opanować dobieranie oczek. Po paru rzędach sama zobaczysz, że to jest proste i zaczniesz robić prosty ażurowy wzór - ja tak miałam. Jeżeli jesteś z okolic Siemianowic Śl to możemy się spotkać, chętnie pomogę. Pozdrawiam ;-)

   Usuń
 3. Właśnie wczoraj próbowałam rozpocząć chustę i brakło mi cierpliwości, więc dalej dziergam szal - wzór na szal mam z tej samej gazetki ;), bardzo przydatna. Ale nie poddam się i jutro znowu zacznę...

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie wczoraj próbowałam rozpocząć chustę i brakło mi cierpliwości, więc dalej dziergam szal - wzór na szal mam z tej samej gazetki ;), bardzo przydatna. Ale nie poddam się i jutro znowu zacznę...

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie wczoraj próbowałam rozpocząć chustę i brakło mi cierpliwości, więc dalej dziergam szal - wzór na szal mam z tej samej gazetki ;), bardzo przydatna. Ale nie poddam się i jutro znowu zacznę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę się nie poddawać a w razie problemów chętnie pomogę. Mam dość dużo gazetek a w tej rzeczywiście są fajne wzory. Pozdrawiam cieplutko i życzę udanego dziergania :-)

   Usuń
 6. Spróbuję!! Proszę trzymać kciuki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki, prosze pochwalić się gotowa chustą. Pozdrawiam :-)

   Usuń
 7. I chciałam jeszcze dodać ( od tegop powinnam zacząć ): cudowny blog.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, to bardzo miło dostawać tak cudowne komentarze. Pozdrawiam cieplutko.

   Usuń